Вишеград - таємнича і оповита легендами фортеця, розташована на крутому скелястому скелі р. Влтави на південь від Празького Граду. Ще в першій половині 10 століття Вишеград заселили слов'яни, що заснували тут городище і воздвігнувшіе дороманской культову споруду.
За існуючим переказами, саме тут легендарна княжна Лібуше передбачила розквіт і світову славу чеської столиці - Празі. Вишеград вважається одним з перших центрів чеської держави, довгий час конкурувати з побудованим Пржемисловічей князівським Празьким Градом.
Найбільшої слави Вишеград досяг при чеському правителя Вратіслава II з роду Пржемисловічей (1061 - 1092 рр.., З 1085 р. - король), який переніс свою резиденцію з Граду у Вишеград. У 1070 році він заснував самостійний Вишеградський капітул, не залежав від празького єпископа, при ньому були закладені базиліка св. Петра і Павла, а також ротонда св. Мартіна. У Вишеграді карбувалася чеська монета, а кінця XI ст. було закінчено будівництво замку-фортеці.
Однак при наступників Вратислава II політичне значення Вишеграда значно послабшав. Королівська резиденція на Вишеграді поступово занепадала. Так тривало до 14 століття, поки чеським королем не став Карл IV. Будучи нащадком Пржемисловічей по материнській лінії, він всіляко намагався відродити згаслу славу Вишеграда. Карл IV реконструював королівський палац, звів нові кріпосні зміцнення, з'єднавши їх з укріпленнями Нового Міста. За його вказівкою головний підхід до Праги з півдня тепер вів через Вишеград. Була повністю перебудована церква св. Петра і Павла - на місці знесеної старої базиліки почалося будівництво нового собору в готичному стилі.
В епоху Карла IV саме з Вишеграда починалося коронації хода чеських королів і продовжувалося далі по Новому Місту, Старому Місту і Малій Стороні, ведучи в Празький Град. У «Коронаційне кодексі чеських королів» Карл IV визначив, що кожен майбутній правитель напередодні коронації має відвідати Вишеград і поклонитися їх загального предка - Пржемисл-орачі, засновнику династії Пржемисловічей.
Тут же в Вишеграді постійно зберігалися належали Пахаря сума і Ликових черевики - символи, напомінавщіе про витоки королівського роду. Таким чином, королі (тепер вже з династії Люксембургов) повинні були пам'ятати про просте походження їхнього далекого предка.
Після смерті Карла IV будівництво на Вишеграді припинилося, і він вже ніколи після не знайде подібної слави. Надалі Вишеград поступово втрачає характер міста. У період гуситських воєн (в 1420г.) Вишеград практично повністю був зруйнований і спорожнів. У XV столітті тут виник привілейований «місто на горі Вишеград» з переважно ремісничим населенням. Проте в другій половині 17в. він також припинив своє існування.
Далі Вишеград був перетворений в барочну фортецю, оточену могутніми цегляними стінами. У 1866 р. фортеця була закрита, а стародавнє кладовище біля храму св. Петра і Павла стало національним місцем поховання видатних представників чеського народу. З цією метою на кладовищі був побудований мавзолей Славін.
У 1883р. Вишеград був приєднаний до Праги і в даний час є одним з її адміністративних районів.