вівторок, 5 лютого 2013 р.

Що краще - Чорногорія або Хорватія?

А що краще - Чорногорія або Хорватія? На це питання доводиться відповідати багатьом, хто збирається відпочити на Адріатиці і вибирає відповідний курорт. Постараюся порівняти ці напрямки на основі особистого досвіду. Можливо, ці замітки здадуться вам надмірно суб'єктивними: сам я більше люблю Хорватії, а в Чорногорії віддаю перевагу місця, де трохи менше народу. 

Туризм в Хорватії почав відроджуватися значно раніше, ніж у Чорногорії, і за останні роки Хорватія стала дуже популярним, якщо не сказати модним напрямом в Північній Європі. Восточноевропейцы - особливо поляки, чехи і угорці, що зустрічаються в Хорватії у великих кількостях, - просто відкрили її заново. Іншими словами, влітку в Хорватію з'їжджається всі Європа, і на тлі цього туристичного інтернаціоналу складно очікувати деякого особливого ставлення до українців. Ставлення до нас у Хорватії таке ж, як і до всіх інших, тобто рівне і без зайвих емоцій.

Спілкуватися з хорватами краще англійською або німецькою або взяти з собою розмовник: українською мовою в Хорватії говорять мало, хоча у великих агентствах, які продають екскурсії, гіди, що розмовляють українською мовою є.

Чорногорія ж багато років користується репутацією переважно «російського - українського напряму: першими дорогу сюди проклали москвичі і кияни наприкінці дев'яностих, коли Чорногорія була ще в складі єдиного держави з Сербією. Тоді на Чорногорію поширювалися економічні санкції, накладені на сербів. Українці в Чорногорії відразу стали скуповувати нерухомість, що коштувала в той час копійки, а зараз кількість українсько-російських туристів в Чорногорії таке, що періодично виникає відчуття, що ти не виїжджав з Росії або України, тільки офіціанти в ресторанах чому-то кажуть з акцентом.

Дійсно обслуговування російською мовою для Чорногорії, особливо в Будві і Світи Стефані - нормальна практика, тому якщо відсутність мовного бар'єру для вас є істотним чинником успішного відпочинку, вам треба їхати до Чорногорії. З іншого боку, за такої великої кількості росіян і українців, Чорногорія (особливо Будва) все більше нагадує «всесоюзні здравниці» вітчизняного Чорного моря з їх загальновідомою специфікою.

Де дешевше - в Чорногорії або Хорватії?

Традиційне думка така: Чорногорія - напрямок дешеве, Хорватія - дороге. Частково це так, особливо якщо порівнювати вартість продуктів або ціни в ресторанах: різниця складе 10-15 відсотків на користь Чорногорії. На стороні Чорногорії та обставина, що валютою тут є євро, а в Хорватії в ходу місцеві куни, причому обмінний курс встановлюється державою.
До речі, набагато зручніше переводити суми в кунах в рублі, а не в євро - так порядок цін стане зрозуміліше. У 2007 році одна куна дорівнювала 5 рублів. Середній чек в хорватському ресторані - 100-120 кун (обід з 2 страв і келих вина), в піцерії (повсюдний черногорско-хорватський фастфуд) можна обійтися 70-80 кунами в. У Чорногорії, відповідно, 10-15 євро за ресторан і 5-8 євро за піцу-спагетті.

А з погляду цін на розміщення ситуація прямо протилежна: оренда житла в Хорватії дешевше, бо там його набагато більше, ніж у Чорногорії, а основна маса туристів - економні німці та голландці. Вибір житла в Хорватії настільки великий, що навіть у серпні зняти гарні апартаменти або будинок можна за 1-2 тижні до поїздки, хоча краще займатися цим навесні.

А все житло в Чорногорії, особливо в районі Будви і Святого Стефана (і пристойне, і не дуже), на серпень розкуповується за 2-3 місяці, причому ціни нерідко немаленькі: оренда трикімнатних апартаментів з видом на острів Св.Стефан може обійтися в 1 100 євро на тиждень. Для порівняння: пристойні апартаменти в Хорватії недалеко від моря з двома спальнями і кондиціонером будуть коштувати 800-900 євро на тиждень.

Де цікавіше - в Хорватії та Чорногорії? 

Об'єктів світової культурної спадщини і у Чорногорії, Хорватії предостатньо, так що пізнавальна складова в тій або іншій країні забезпечена. Щоправда, всі найбільш значущі пам'ятники історії на Адріатичному узбережжі знаходяться в Хорватії: місто-музей Дубровник, Спліт з палацом Діоклетіана, римський Колізей у Пулі. На частку Чорногорії припадають лише середньовічний Котор, що знаходиться під охороною Юнеско, і напівзанедбаним Пераст по сусідству з його венеціанськими палаццо і двома мальовничими островами. Старе місто в Будві абсолютно зіпсований лавками і ресторанами, а в Герцег Нові фортеця сильно постраждала від землетрусу.

У плані розваг і Чорногорія, Хорватія і принципово розраховані на тих, хто віддає перевагу спокійному відпочинку: «бурхливе нічне життя», яку вам можуть пообіцяти в Будві або Ігало, - це не що інше, як місцева художня самодіяльність, правда, що створює великий шум. При виборі житла краще триматися подалі від великого скупчення прибережних ресторанів і барів.

На мій особистий погляд, найцікавіше в Хорватії і Чорногорії - це природа. У Чорногорії, безумовно, варто відвідати заросле очеретом Скадарське озеро, на якому живе безліч птахів, абсолютно не боїться людини. А в Хорватії треба обов'язково з'їздити на Плітвіцкі озера, якщо ви відпочиваєте в північній частині узбережжя, або на водоспади річки Крка, якщо ви зупинилися в Далмації.

Де комфортніше - в Хорватії та Чорногорії?

Почнемо з наявного загальної думки: Хорватія - країна якщо не повністю європейська, то сильно европеизированная, а в Чорногорії багато досі нагадує розвинений соціалізм в югославській версії. Відразу скажу, що в загальних рисах так і є: грошей у Хорватію вкладено набагато більше, особливо постаралися німці, у яких з хорватами дуже давні зв'язки.
Однак з точки зору якості відпочинку Чорногорія в деяких деталях дає Хорватії фору. Припустимо, якщо ви шанувальник в чистому вигляді пляжного відпочинку, то знайти в Хорватії житло в безпосередній близькості від хорошого пляжу досить складно за обмеженою кількістю таких. Нормальний хорватський пляж - це або бетонна платформа, або взагалі відсутність пляжу як такого, навіть якщо ви живете на першій лінії.

З іншого боку, чим краще пляж, тим більше людей - наприклад в Будві, де знаходиться чи не найдовший на Адріатиці піщаний «Слов'янський» пляж, в серпні просто не проштовхнутися, в порядку речей - перебої з водою. У Герцег Нові, де немає великих готелів і пляжі в основному бетонні, навіть у розпал сезону людей порівняно небагато.

Взагалі, якщо ви збираєтеся відпочивати на Адріатиці в серпні, треба заздалегідь готуватися до того, що буде дуже спекотно і багатолюдно, а тим, хто планує брати напрокат машину, краще пам'ятати про пробки, регулярно виникають у серпні на вузьких дорогах. Коротше кажучи, найкращий час для відпочинку і в Хорватії і Чорногорії - це вересень: і ціни, і погода, і люди залишать найкраще враження. А якщо плануєте відпочинок в розпал сезону - починайте підбирати варіанти розміщення за півроку, коли вибір великий.

Кому не треба відпочивати в Хорватії і Чорногорії?

В першу чергу, тим, хто звик до системі «все включено» з багаторазовим харчуванням і анімацією і не уявляє собі іншого відпочинку. Готельний сервіс в Хорватії і Чорногорії, за рідкісним винятком, досить скромного рівня, тому більшість приїжджих європейців знімають апартаменти або будинок, що передбачає самостійне харчування і пошук розваг.

Куди їхати - Хорватії або Чорногорії? 

Порада: якщо ви їдете до колишньої Югославії вперше, потрібно перший тиждень провести в Чорногорії, а другу - в Хорватії, після чого ви швидко зрозумієте, яка країна вам більше підходить. Головний плюс Чорногорії - вона маленька, і за тиждень можна об'їздити все узбережжя і скласти уявлення про різних місцях, так що в Чорногорію, як правило, повертаються відпочивати на те ж місце. Перевага Хорватії, навпаки, в тому, що вона велика і можна їздити туди як мінімум 4 роки поспіль і жодного разу не повторитися в місці відпочинку.